Tělovýchovná jednota Sokol Soběšice byla založena 3. října 1969.
Zakládajícími členy (výbor TJ) byli V. Zdeněk, M. Pelešková, R. Lexa, J. Mačl, J. Heberleinová a M. Česánková. V prvních letech existoval pouze oddíl základní a rekreační tělesné výchovy. Scházely se asi tři desítky členů v nově vybudované tělocvičně.
V roce 1973 byl založen oddíl kopané. Muži se přihlásili do okresního přeboru. Později přibylo i družstvo dorostu a žáků.
V roce 1976 (kdy se začalo s psaním kroniky) měla TJ Sokol 69 evidovaných členů.
Výbor tvořili: Jan Mačl (předseda), František Malík, Karel Česánek, František Kůrka, Alois Kroupa a Zdeňka Brabcová. Mužstvo kopané skončilo v ročníku 1976/77 sice na desátém místě, ale v soutěži slušnosti se umístilo čtvrté.
Obec reprezentovali tito hráči: Kropáček, Žec, Kroupa, Rybár, Kolín, Kadaně, Peleška, Vojík, Nový, Havlas, Malík, Hanuš, Mach, Szüllö, Hromíř a Hubač.
Žáci pod vedením trenéra Havlase skončili v tomto ročníku na druhém místě III. třídy, skupiny B.
Naše TJ se neustále potýká s nedostatkem finančních prostředků. Tato situace je způsobena hlavně vysokými náklady. Za dopravu a praní dresů bylo zaplaceno 4577,- Kčs. S dopravou dorostu a žáků navíc vypomáhalo JZD. V roce 1977 podstatně klesly příjmy, o zápasech bylo vybráno o polovinu méně než v roce 1976. Příspěvek od OV ČSTV činil 800,- Kčs a pak ještě mimořádných 500,- Kčs. Na stavbu volejbalového hřiště obdržela obec příspěvek 3560,- Kčs.
V roce 1978 pracoval výbor ve složení: Jan Mačl (předseda), Vladimír Bublík, Karel Česánek, František Kůrka, Alois Kroupa, Zdeňka Brabcová, František Mach a Ladislav Szüllö. Trenéři a vedoucí družstev: Rolf Havlas, Ladislav Szüllö a František Jankovec. Jako rozhodčí byl vyškolen Josef Vrtílek, cvičitelkou ZRTV byla Zdeňka Brabcová. Členská základna: muži - 28, dorost - 12, žáci - 18, žákyně - 11, celkem 69.
Družstvo dorostu odehrálo jen zápasy jarních kol a skončilo na posledním místě. V podzimní části se družstvo nedostavovalo k zápasům. Jeho vedoucí v době zahájení soutěže pracoval jako kombajnér a nemohl soutěž zajišťovat, později zase neměl k dispozici žádný dopravní prostředek.
Od podzimní části ročníku 1978/79 je také družstvo mužů vystaveno zvýšené finanční zátěži, protože se soutěž IV. třídy organizuje jen v jedné skupině pro celý okres, a to znamená dojíždění k zápasům až 70 km jednu cestu.
Stav majetku se v letošním roce zvýšil o 4000,- Kčs, což je zakoupené auto pro dopravu hráčů k utkáním v kopané. Je jen škoda, že s tímto majetkem není zacházeno tak, jak by zasluhoval. V současné době není v pojízdném stavu. V roce 1978 bylo na tělovýchovu a sport vynaloženo 8618,- Kčs. Příjmy byly 1135,- Kčs (900,- za tři přestupy a 235,- bylo vybráno na fotbalových zápasech). Abychom finančně zvládli účast v soutěžích hledáme příjmy v ostatních akcích, a to hlavně pořádáním tanečních zábav.
V roce 1979 měl oddíl kopané v soutěži tři družstva - muže, dorost a žáky. Družstvo dorostu se však rozpadlo. V ZRTV cvičili mladší žáci a žákyně pod vedením p. Svátové, starších žákyň se ujala p. Vítovcová. Škoda jen, že je stále malý zájem o cvičení žen.
Za aktivitu byli na výroční členské schůzi odměněni: A. Kroupa ml., R. Havlas st., J. Bublík. J. Peleška, K. Mach.
Výdaje v letošním roce převýšily příjmy o 1085,- Kčs. Náklady na cestování k zápasům se tak výrazně zvýšily, že nebýt podpory JZD, nemohli bychom se soutěže účastnit. Objevují se návrhy, aby fotbalový svaz změnil hrací systém celookresní soutěže IV. třídy. Jede-li například naše družstvo hrát do Děšenic, musí absolvovat cestu tam a zpět 160 km. Pro přepravu je třeba nejméně 3 osobních automobilů, celkem tedy 480 km. Počítáme-li jeden km za 1,45 Kčs, musíme do zápasu investovat 696,- Kčs.
Velkým nedostatkem jsou v letošním roce nedohraná utkání, za která se platí pokuty. Členové TJ se zúčastnili brigádnických akcí při údržbě sportovních zařízení i na akci Z zdejšího MNV. Více aktivity bude potřeba vynaložit při pomoci JZD, kterému máme co oplácet.
V roce 1980 činí členská základna 78 lidí, z toho 29 žáků. Z odboru ZRTV odešla p. Svátová, pro cvičení žáků a žákyň se podařilo získat Annu Kolářovou. Tělocična je však málo využívaná. Kromě občasného zimního tréninku fotbalistů a cvičení žáků jinak stále zahálí.
V hospodaření se kladně projevilo rozdělení fotbalové IV. třídy na dvě skupiny, náklady na zápasy podstatně klesly. Bylo dosaženo 9465,- Kčs příjmů a 7058,80 Kčs výdajů. Na první pohled se zdá vše v pořádku, ale nebýt vyššího příspěvku na činnost od OV místo 1500,- tři tisíce Kčs a zisku 1500,- Kčs za sběr železného šrotu, skončili bychom ve ztrátě. Na pokutách jsme OV zaplatili 250,- Kčs, většinou za nenahlášení výsledků zápasů.
Plán činnosti na rok 1981:
- Oprava kabin a fotbalového hřiště
- Dokončení hřiště na volejbal
- Maškarní průvod
- V červenci uspořádání fotbalového turnaje mužů
- O pouti turnaj kopané žáků
- Získáme dva nové členy
- Získáme deset dobrovolných dárců krve
(Tímto plánem zápisy v kronice končí...)