Informace pro turisty, rekreanty a návštěvníky

Ze Soběšic lze podnikat nádherné výlety po Šumavě.

Rekreačním chodcům přijdou vhod mírné kopce a hluboké lesy - v létě a na podzim plné hub, borůvek, ostružin a dalších dobrot. Zdatnější pěší turisté si mohou vyšlápnout k hradům, rozhlednám a jiným pamětihodnostem. Pokud však nejsou zvyklí ujít najednou i desítky kilometrů, je pro ně vhodnější cesty do známých šumavských letovisek kombinovat - něco pěšmo a něco autem či jiným dopravním prostředkem.

Cyklisté mohou přímo v obci šlápnout do pedálů, a vydat se po cyklostezce číslo 121 (Žichovice - Soběšice - Volyně), anebo zkrátka vyjet jen tak, kam je oči povedou a ráfky ponesou...

Dobrá rada: Silnice v Plzeňském kraji jsou výrazně v horším stavu než silnice v Jihočeském kraji (těžko říci proč, ale je to fakt), takže když nechcete svůj výlet prokličkovat a prodrncat, plánujte si projížďky pokud možno více směrem jihovýchodním než severozápadním.

Máte-li v plánu na kole shlédnout ta nejznámější šumavská střediska, lze si cyklostezky (i s výškovým profilem trasy) vyhledat například na webu: http://www.vyletnik.cz/cyklotrasy/ popřípadě na webu: http://www.cykloserver.cz

K nejkrásnějším památkám v okolí Soběšic patří určitě hrady Rabí (vzdálený 14 km) a Kašperk (12 km). Ačkoli jsou oba jen zříceniny, je na co koukat, co obdivovat.

Rabí je nejrozsáhlejší česká hradní zřícenina. Jádro stavby vzniklo již ve 13. století k ochraně obchodní cesty, která spojovala města Sušici a Horažďovice. Pozdně gotická přestavba pak z hradu učinila jednu z největších rezidencí v zemi. Byla sídlem jednoho z nejmocnějších rodů pozdně gotických Čech, pánů z Rýzmberka. Celková rozloha areálu je hektar a pět arů.

Více informací o hradu: http://www.hradrabi.cz

Hrad Kašperk založil v roce 1356 český král a římský císař Karel IV. Sloužil k ostraze zemské hranice se sousedním Bavorskem, k ochraně zlatonosné oblasti Kašperských Hor i k zajištění bezpečnosti na obchodní cestě zvané Zlatá stezka. Ta spojovala Čechy s Bavorském a s vyspělými oblastmi západní Evropy. Králové však hrad nespravovali sami, ale i s přilehlým panstvím pronajímali věrným šlechticům. Roku 1616 byl již zchátralý hrad královskou komorou odprodán městu Kašperské Hory, v jehož majetku je dodnes.


Více informací o hradu: http://www.kasperk.cz/


Krásný výlet a zážitek poskytne také výstup na vrchol Javorníku (1065 m), zdejší rozhledna je častým cílem turistů při toulkách Šumavou. Vzdálenost ze Soběšic - 14 km.

Kromě výhledu je tu ale také naučná stezka Javorník.
Zaměření: Přírodně naučná a ekologická výchova (péče o ptactvo, genofondové plochy, učebna pod širým nebem...)
Typ stezky: pro pěší
Náročnost: malá, malé převýšení, 750 (935) - 1089 m n. m.
Čas prohlídky: zhruba dvě hodiny
Značení: značky naučné stezky, tabule
Doba návštěvy: bez omezení 


V zimě mohou příznivci lyžování využít - bohužel však pouze za dobrých sněhových podmínek - lyžařské sjezdovky v nedalekých Nezdicích (7 km). Ta je vhodná zejména pro začátečníky a sváteční lyžaře. Nebo areál v Kašperských Horách (15 km) - pro začátečníky i nenáročné středně pokročilé. Náročnější lyžaře asi neuspokojí ani areál v Zadově (27 km) a budou muset zamířit až na Špičák u Železné Rudy (49 km).

Více informací na: http://www.snowhill.cz/kasperky/

Více informací na: http://www.skinezdice.cz/


Milovníkům plavání, kteří se nespokojí se soběšickým bazénem v hotelu Pod Hořicí, lze doporučit návštěvu krytého bazénu s toboganem a dětským brouzdalištěm v Horažďovicích (cca 15 km) či nového bazénu v Sušici s vířivkami, brouzdalištěm, divokou řekou a toboganem dlouhým 78 m (cca 19 km).

Více informací na: http://www.sportoviste-susice.cz/bazen/

Více informací na: http://www.bazen.horazdovice.cz/Zpět na základní údaje o obci